Portakal Kabuğu Desenli Epoksi Zemin Kaplama

Portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama, epoksi zemin kaplama sektöründe bir çok sektörde ilgi odağı olmuştur. Özellikle son zamanlarda daha çok tercih edilmesinin neden artan döviz fiyatlarıyla birlikte epoksi zemin kaplama fiyatlarının artması olmuştur. Nispeten selflevelling epoksi zemin kaplamaya göre daha ucuzdur. Neredeyse aynı özelliklere sahiptir diyebiliriz. Diğer açıdan portakal dokulu epoksinin yüzeyinin pürüzlü bir yapıya sahip olması kayganlaşmayı engeller. Güvenli bir iş ortamı sağlar. Üstelik temizlik açısından pürüzlü olması, kolay temizlenebilir olmasına bir engel teşkil etmemektedir.

PORTAKAL KABUĞU DESENLİ EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

Portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama, bildiğimiz gibi 3 aşamalı epoksi kaplama türlerinden bir tanesidir. Yani astar katı, ara kat ve son kat olarak nitelendirdiğimiz 3 aşamalı işlemler bütününden oluşmaktadır. Bu da portakal dokulu epoksiye dayanıklılık açısından 3 kat daha sağlamdır. Kısaca özetlemek istersek portakal kabuğu epoksi kaplamanın özellikleri;

  • 3 aşamalı olduğundan kaynaklı sağlam bir yapısı vardır.
  • Dekoratif olarak farklı renklerde ve desenlerde zemine uygulanabilir.
  • Kimyasal maddelere, yağ ve sıvılara karşı dayanıklıdır.
  • Su geçirmez ve suya karşı dayanıklıdır.
  • Pürüzlü bir yüzeye sahip olduğu için kaymaz.
  • Pürüzlü zemini olmasına karşın kolay temizlenebilir.
  • Kimyasal yapısı gereği bakteri tutmaz yani antibakteriyeldir.

Bunlar portakal desenli epoksi kaplamanın bazı özellikleridir. Bunların yanı sıra sektörlere uygun özellikleri sayılabilir.

epoksi fiyatları, epoksi zemin kaplama fiyatları

PORTAKAL KABUĞU EPOKSİ KAPLAMA FİYATLARI

Epoksi zemin kaplama fiyatlarını genel olarak nitelendirecek olursak, yurt dışı tabanlı bir hammaddesi olduğu için ve ülkemizdeki döviz fiyatlarına bakacak olursa biraz pahalıdır.  Hiç bir firma bu durumdan kaynaklı size net bir fiyat söyleyemez çünkü gün geçtikçe fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Fakat genel olarak zemininiz durumuna bakarak, fiyatlandırmada değişiklik olabilmektedir. Örneğin zemininizde kuru bir şap var. Kuru şap, fazla malzeme emilimi sağladığı için normal bir zemine göre daha fazla malzeme kullanılır. Bu şartların hepsinin size verilen fiyatta değişiklik gösterildiğini unutmayın ve verilen fiyatın zemininize göre değişeceğini aklınızda bulundurarak araştırma yapmanızda fayda vardır.

Bu şartların hepsini göz ardı ederek fiyatlandırma yapacak olursanız genel olarak portakal kabuğu desenli epoksi kaplama fiyatlarının m2’si 11 Euro ile 15 Euro arasında değişmektedir.

PORTAKAL KABUĞU DESENLİ EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA UYGULAMASI – AŞAMALARI

Epoksi zemin kaplama çeşitlerinin hepsi katmanlardan oluşmaktadır. Bunlar genellikle katmanlar arasında özel bir durum yoksa, astar katı, arakat ve sonkat olarak nitelendirilmektedir. Genel olarak bu katmanlar arasında kuvars kumu kullanılmaktadır. Son kat aşamasında oluşan görüntü portakal kabuğu gibi pürüzlü bir yüzey oluşmaktadır.

portakal kabuğu desenli epoksi kaplama aşamaları