Poliüretan Zemin Kaplama Nedir ? Nasıl Yapılır?

Poliüretan zemin kaplama nedir, poliüretan zemin kaplama nasıl yapılır, fiyatları nelerdir gibi bir çok merak edilen poliüretan zemin kaplama yazımızda bahsetmiş olalım. Genel olarak tanımlayacak olursak; Poliüretan zemin kaplama yapısı gereği çizilmelere ve yıpranmaya fazlasıyla dayanıklı, düz yüzeyli , temizliği kolay yapılabilen isteğe uygun şekilde son kat işlemi parlak ya da mat olarak ayarlanabilen bir epoksi zemin kaplama çeşididir.

POLİÜRETAN ZEMİN KAPLAMA NEDİR?

Poliüretan zemin kaplama, ahşap, parke, laminant gibi zeminlerin yanı sıra daha çok esneklik ve sağlamlığa sahip, kolay temizlenebilen, fiziksel sürtünmelere ve kimyasal etkenlere karşı dayanıklı bir zemin kaplama çeşididir. Poliüretan zemin kaplama için epoksi zemin kaplama sistemleri alternatifi diyebiliriz.

Poliüretan zemin kaplamanın epoksi zemin kaplama ile bir çok benzer özelliği bulunmaktadır. Örneğin; poliüretan zemin kaplamalarda epoksi kaplamalar gibi dekoratif ve işlevseldir. Kullanıcının isteğine göre tasarımı şekillenebilir.

Epoksi ve Poliüretan Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Epoksi sert ve belirli bir açıdan sonra kırılganlık özelliği gösterir fakat poliüretan yumuşak ve esnektir.
  • Epoksi kullanım alanları epoksinin neredeyse her zemine yapışmasından dolayı çok geniş bir kapsamdadır fakat poliüretan zemin konusunda seçicidir.
  • Epoksinin solvent dayanımı yüksektir fakat poliüretan solvente karşı dayanıklılık gösteremez.
  • Epoksi üzerinde çizgiler ve çizimler yapmak kolaydır fakat poliüretan bu noktada profesyonellik ister.
  • Epoksi sıcaklık olarak yüksek sıcaklıklara dayanımı olsa da poliüretan aşırı sıcaklıklara bile dayanıklılık gösterir ve yapısını bozmaz.
epoksi mi? poliüretan mı? epoksi ve poli.üreatanın benzer özellikleri ve farklılıkları