Epoksi Boya Uygulaması Nasıl Yapılır?

Epoksi boya uygulaması nasıl yapılır? Aşamaları nelerdir? Epoksi boya nasıl inceltilir ve zemine uygulanır? Epoksi boya kullanım alanları nelerdir? gibi sorular kullanıcılar tarafından bizlere en çok sorulan sorulardır. Gelin epoksi boya ile ilgili tüm detayları inceleyelim ve kullanıcılarımızın bu sorularına yanıt verelim.

Epoksi zemin kaplama uygulamaları genel olarak bir zeminde bulunan partiküller, çukurlar ya da göçükler gibi faktörlerin minimize edilmesi ve zeminin daha sağlam bir zemin haline gelmesi için uygulanır. Bu noktada uygulanacak zemine göre epoksi çeşitleri değişkenlik göstermektedir.

Epoksi boya uygulaması nasıl yapılır?

Epoksi boya uygulaması, amaca ve uygulanacak zemine göre farklı özellikleri nedeniyle çeşitlilik göstermektedir. Örneğin kompozit malzemeler üzerinde de epoksi boya uygulaması yapılmaktadır.

Kompozit epoksi boya kaplama kullanımı için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kompozit malzemeler üzerinde zamanla gerçekleşen korozyonu engellemek amacıyla epoksi boya uygulaması yapılmaktadır. Başka bir örnek olarak epoksi masa yapımı (ahşap epoksi kaplama) için zamanla ahşap üzerindeki çürümeleri engellemek ve ahşabın ilk günkü gibi sağlam kalması için kullanılır. Diğer bir kullanım alanı ise epoksi boya zemin kaplama olarak bilinir ve zeminlerde ya da duvarlarda kullanılır.

epoksi boya uygulaması nasıl yapılır? Epoksi boya

Epoksi boya zemine nasıl uygulanır?

Öncelikle epoksi boyanın zemin uygulanabilmesi için;

  • zeminin tamamen düzleştirilmesi,
  • zeminin ıslak ya da nemli olmaması gerekmektedir.

Bu işlemler uygulandıktan sonra önce epoksi astar uygulaması uygulanmaktadır. Daha sonra zemine epoksi mortar ya da çelik macun uygulaması ile çukurlar ve çatlaklar doldurulduktan sonra düz ağızlı çelik mala yardımı ile epoksi boya uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Epoksi boya hangi zeminlerde uygulanır?

Epoksi boya uygulaması, selflevelling epoksi zemin kaplama gibi dayanıklı olması gereken zeminlerde kullanılması gerekmez. Daha çok kolay temizlenmesi gereken ve dekoratif olması istenilen zeminlerde kullanılmaktadır. Örneğin;

  • Kafelerde
  • Hastanelerde
  • Ahşap işleri yüklenilen iş yerlerinde
  • Cam fabrikalarında
  • Garajlarda
  • Depolarda
  • Su Yalıtımı gereken zeminlerde kullanılması daha uygundur. Selflevelling epoksi zemin kaplamadan daha ucuz olması bunun gibi yerlerde kullanılmasında daha çok tercih edilmektedir.

Epoksi Boya Uygulaması Hizmeti Alın.

Sizde epoksi boya uygulaması yaptırmak istiyorsanız bizi arayabilir ve epoksi boya zemin uygulaması hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz.